Award Winners and Festival Results

 

Did you know?

The festival recommended 21 students to the Provincials in 2017!

 

Congratulations to all 2017 Participants!

The Grey County Kiwanis Festival of Music Board, sponsors, and donors would sincerely like to thank everyone who participated in the 2017 Festival. As always, we were impressed by the level of talent in our area!

 

2017 Award Winners

JUNIOR PIANO
Islay Graham
Thomas Perrone
Olivia Redmond
Gabriel Rossitter
Sophia Sled
Mason Spry
Benjamin Walter

INTERMEDIATE PIANO
Makayla Kruisselbrink
James Perrone
* Angela Xu
Anna Zandvliet

SENIOR PIANO
* Autumn Bosch
* Cindy Lu
* Anna Perrone
* Joseph Perrone
* Jasmin Skinner
* Rebecca Van Drunen
* Michelle Wang

 SPEECH & DRAMA
Charlotte Fowler Campbell
* Amber Curtis
* Franz Greenfield
Melanie Koker
* Lilly Todds

TRAINED VOCAL
Chelby Morris
* Cydney Morris
Natalie Perico
* Gracienne Swarbrick

MUSIC THEATRE
* James Giberson
Gillian Hallman
* Gracienne Swarbrick
Nadia Szulist
* Lilly Todds
* Mira Woodhouse

COMMUNITY VOCAL
Allegro Youth Chamber
Choir Allegro Youth Chorus
Bayview Public School
Autumn Bosch
River Bosch
Gregory Nyenhuis
Sophia Sled

BRASS & WOODWINDS
Veronica Brak
Gabi Cathrae
Mya Falesy
* Josh Lesperance
Scott Lumley
Sasha McMurray
* Sean Nicholson
Pearson Roe

BANDS
HCCS Grade 6B
HCCS Grade 6 Ensemble
HCCS Grade 7/8 Band
Huron Heights Sassatudes
MacPhail Tigers Junior
* Notre Dame School
OSDSS Concert Band
* SDSS Senior Concert Band
Southwind Quintet

GUITAR
Paul Greenfield

STRINGS
Genvieve Dubeau
Kayla Grummett
Minyoung Han
Brooklyn Hewton
Olivier Lafleur
Matthew Markle-Matthews
Kale Solursh

PERCUSSION
Hillcrest Husky Drummers

ORCHESTRAS
GBCS Chamber Orchestra
GBCS Elementary Orchestra
GBSS Int. Orchestra
GBSS Senior Orchestra

COMPOSITION
Josh Lesperance
Sean Nicholson
Makenzy Williamson

* Provincial Nominees

SCHOLARSHIPS 

ORCHESTRA NORTH HALF SCHOLARSHIPS, STRINGS: Minyoung Han & Kale Solursh
SOUTHAMPTON SUMMER MUSIC BAND SCHOLARSHIP: Gabi Cathrae
SWEETWATER MUSIC VIOLIN SCHOLARSHIP: Olivier Lafleur

2017 PROVINCIALS: May 27 to June 3, 2017

 

http://923thedock.com/wp-content/uploads/2015/04/dock923VerA_on-white.jpg      

 

2016 Provincial Awards
Brass (Grade 7) First Place Josh Lesperance (Port Elgin)
Music Theatre (Senior) Third Place Abby Woodhouse (Clarksburg)
Speech & Drama (Intermediate) Third Place Beatrice Fowler Campbell (Owen Sound)
Speech & Drama (Junior) Third Place Misha Greenfield (Meaford)
Speech & Drama (Senior) Third Place Franz Greenfield (Meaford)
Woodwinds (Grade 7) Third Place Natasha Szulist (Port Elgin)